Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

Aktualności

Od 27.08 - 04.09.2010 Alpejska Baza Szkoleniowa Pragelato stała się domem dla studentów nauk przyrodniczych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i reprezentacji Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie interdyscyplinarnego obozu naukowego młodzi adepci wiedzy zapoznawali się z bogactwem naturalnym Alp Kotyjskich, zagrożeniami jakie temu środowisku towarzyszą, a także specyfiką obszarów pogranicza kulturowego, do jakiego zalicza się Region Piemontu. Za nami sesje naukowe, badania terenowe, refleksje dotyczące relacji i zależności zachodzących pomiędzy człowiekiem i środowiskiem...

1mZa nami pierwsze warsztaty turystyki alpejskiej w Pragelato. Bez dwóch zdań wyjazd ten pozostawi we wszystkich nas niezapomniane wrażenia.

Warsztaty Turystyki Alpejskiej w Pragelato to projekt, który narodził się dzięki współpracy Fundacji im. Anny Pasek z włoskimi ratownikami górskimi z Corpo Nazionale Soccorso Alpino e Speleologico. Przedmiotem tej inicjatywy było przekazanie uczestnikom, fundamentalnej wiedzy, która pozwoli im bezpiecznie i rozważnie poruszać się w alpejskim środowisku. Warsztaty zostały poprowadzone przez ratowników XIII delegatury Soccorso Alpino w Turynie i miały charakter profilaktyczny. W trakcie zajęć oprócz umiejętności technicznych, uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać specyfikę pracy alpejskich ratowników, dowiedzieli się wielu istotnych rzeczy na temat zimowego zagrożenia, przećwiczyli w praktyce umiejętności które przydadzą im się w terenie lodowcowym: asekurację i autoratownictwo, a także poznali sposoby na przetrwanie w trudnych, awaryjnych sytuacjach.

Z przyjemnością informujemy że termin otwarcia Alpejskiej Bazy Szkoleniowej w Pragelato został ustalony na 29 sierpnia 2009 roku. Fundacyjna baza szkoleniowa w Alpach ma ułatwić szkolenie osób stawiających pierwsze kroki w górach wysokich, wymiany szkoleniowe górskich służb ratowniczych a także spotkania naukowe w zakresie GIS, teledetekcji środowiska oraz badań naukowych związanych z bezpieczeństwem w górach.

Uczestnictwo w uroczystości otwarcia Bazy potwierdziły już takie instytucje jak: Guardia di Finanza, Soccorso Alpino czy Władze olimpijskiego miasteczka Pragelato.

plakat inauguracyjny