Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

Październik w pracach Fundacji był miesiącem bardzo intensywnym i zarazem bardzo owocnym. Dnia 12 października 2008 roku, Fundacja zaprezentowała się także we włoskim alpejskim miasteczku Pragelato.

Miasteczko to dla Polaków jest znane przede wszystkim przez naszego wybitnego skoczka Adama Małysza, którego mieliśmy tam okazję oglądać, miedzy innymi podczas zimowej olimpiady Turyn 2006 lub też podczas letniego Grand Prix w Pragelato w 2007 w którym Adam zajął trzecie miejsce.

Pragelato to także miejscowość bardzo bliska naszym Fundatorom - Pani Grażynie i Panu Markowi Pasek, których firma 'PW Pasek' od lat wykonuje w tym miejscu inwestycje budowlane. Pragelato to również rodzinne strony naszego Prezesa Rady - Pana Fabrizio Cozzi, który przez wiele lat w tamtejszym ośrodku narciarskim Sestriere , pracował w prestiżowej szkole narciarskiej jako instruktor narciarstwa.

Wreszcie Pragelato to bardzo bliskie miejsce naszej Patronce - Ani, która spędziła w tej części Alp wiele czasu podczas górskich wędrówek. Tam też po zejściu z Mont Blanc Ania chciała jechać odpocząć...

W tym niezwykłym miejscu nasi Fundatorzy, w ramach promocji kultury polskiej we Włoszech zorganizowali 'Dzień Polski we Włoszech', na którym zaprezentowali kulturę polskich gór i śląska. Były prezentacje dzięki którym można było poznać piękno naszego kraju, tradycyjne polskie potrawy a także polska kapela góralska, która umilała gościom czas.

W imprezie uczestniczyli reprezentanci władz Pragelato m.in. reprezentowanych przez samego Burmistrza Pragelato Pana Valtera Marin a także Jego zastępcę Pana Daniele Ronchail, reprezentantów lokalnych górskich służb ratowniczych Soccorso Alpino E Speleologico Piemontese z Panem Alberto Espagnol na czele, oraz ludzie kultury i mieszkańcy Pragelato.

Oczywiście jednym z głównych punktów programu ' Dnia Polskiego we Włoszech' było zaprezentowanie Fundacji im. Anny Pasek. Zaprezentowano tam dotychczasową działalność Fundacji a także rozmawiano o możliwościach współpracy w przyszłości.

Rozmowy te były bardzo obfite i konkretne a to ze względu na to, że w sierpniu 2009 roku, Fundacja otwiera w Pragelato swoją alpejską bazę szkoleniową. Fakt ten zawdzięczamy przede wszystkim naszemu Prezesowi Rady - Panu Fabrizio Cozzi, który na ten cel przekazał swój apartament.

Oficjalne zaproszenie na inaugurację bazy przyjęły już Władze Pragelato w osobach Pana Burmistrza i Jego zastępcy a także Kierownictwo lokalnych górskich służb ratowniczych.

Szczególnie inicjatywą stworzenia bazy Fundacji zainteresowali się górscy ratownicy z Włoch, którzy z niezwykłym uznaniem poparli takie działanie, deklarując swą pomoc organizacyjną i instruktorską w zakresie przyszłych szkoleń organizowanych przez Fundację. Ratownicy włoscy zadeklarowali szkoleniową pomoc dla Fundacji a także wyrazili chęć prowadzenia wzajemnych szkoleń z polskimi ratownikami na zasadzie 'szkoleniowej wymiany', która będzie zorganizowana za pośrednictwem naszej Fundacji.

Owocny początek współpracy przypieczętowało wręczenie przez Szefa Grupy Ratowniczej Pragelato/Sestriere - Pana Alberto Espagnol, honorowej odznaki Soccorso Alpino naszemu Fundatorowi - Panu Markowi Pasek. Fundacja otrzymała także pamiątkowy albumu wydany z okazji 50-o lecia włoskich górskich służb ratowniczych.

Działania, które Fundacja wykonała w ostatnim czasie pokazują, jak wielki potencjał posiada Fundacja dla realizacji zadanych przez siebie celów. Fundacja także bardzo mocno w ten sposób udowadnia, że jednym z najważniejszych postulatów dla niej jest integracja środowisk i to nie tylko tych krajowych.

O Fundacji dowiedzieć się mogło szersze grono tamtego alpejskiego regionu a to dzięki lokalnej prasie, która także żywo zainteresowała się naszymi działaniami.

img_0942male

'Dzień Polski We Włoszech' - goście i organizatorzy. Na zdjęciu od lewej Burmistrz Pragelato Pan Valter Marin, Fundator Fundacji - Pan Marek Pasek i Prezes Rady Fundacji - Pan Fabrizio Cozzi

 

monte-rognosamale

Monte Rognosa (3280 m n.p.m.) widziana z budynku przyszłej bazy szkoleniowej Pragelato

 

odznaka_soccorsomala

Szef Soccorso Alpino oddziału Sestriere/Pragelato - Pan Alberto Espagnol wręcza Panu Markowi Paskowi honorową odznakę Nazionale Soccorso Alpino E Speleologico