Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

Harcerze na feriach w PragelatoPragelato - mała górska miejscowość położona na wysokości 1535 m n. p. m. we Włoszech w regionie Piemontu, 85 km na zachód od Turynu, w dolinie Val Chisone.

To właśnie tutaj w Alpejskiej Bazie Szkoleniowej naszej Fundacji, instruktorzy, harcerki i zuchy Jaworznickiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, postanowili spędzić ferie zimowe 2015.

Pragelato urzekło nas majestatem gór, pozwalając cieszyć się wyjątkowo ciepłą i kameralną atmosferą. Dzięki uprzejmości Fundacji im. Anny Pasek, która ugościła nas w swojej górskiej bazie, mieliśmy szansę lepszego poznania historii Fundacji oraz samego miasteczka Pragelato.

Do Pragelato dotarliśmy w sobotę 31 stycznia około godziny 15, gdzie przywitał nas Pan Marek Pasek wraz ze swoimi przyjaciółmi. Szybki rozładunek sprzętu, niewielkiej ilości prowiantu i chwila relaksu. Po krótkim odpoczynku mały rekonesans i zwiedzanie bazy fundacji. A wieczorem niespodzianka - nasi gospodarze zaprosili wszystkich uczestników na tradycyjny włoski posiłek zwany carbonarą.

Dnia następnego zwiedzaliśmy alpejskie miasteczka, bazę sportów zimowych w Sestrière oraz targ z regionalnymi produktami.

W poniedziałek zaczęło się zimowe szaleństwo. Wspaniale przygotowane trasy krainy Vialattea spodobały się wszystkim. Wieczorem nasi przewodnicy i gospodarze zabrali wszystkich na tradycyjny regionalny obiad w restauracji położonej na wysokości ponad 2000 m n. p. m. Spożywaliśmy go we włoskim stylu, czyli kilka dobrych godzin.

Kolejne dni to przede wszystkim smakowanie różnych stoków narciarskich i wspaniała zabawa na nartach i deskach. W środę wycieczka i zwiedzanie francuskiego miasteczka Brianson.
Czas płynął bardzo miło, ale niestety też bardzo szybko. W środę wieczorem bardzo intensywnie zaczął sypać śnieg i zrobiła się piękna bajkowa zima. W takiej aurze ze smutkiem opuszczaliśmy to wspaniałe miejsce.

Jeżeli cenicie sobie kameralność, spokój i aktywne formy spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi, koniecznie zawitajcie do miejsca jedynego w swoim rodzaju.

Serdeczne podziękowania za wsparcie w przygotowaniach wyjazdu, za przekazaną wiedzę i nieoceniona pomoc składamy na ręce Fundacji, Pana Marka Paska i Pana Michała Koszyka.

Uczestnicy zimowych ferii 2015 w Pragelato

Zobacz galerię z wyjazdu