Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

Wiktorii Marzeny Szumiata„Pod Wiatr” - taki tytuł nosić będzie debiutancka książka poetycka młodej poetki z Będzina tegorocznej maturzystki - Wiktorii Marzeny Szumiaty. Jej największe pasje to: literatura, ortografia i...podróże. Na swoim koncie ma już ponad 60 wierszy i kilka mini opowiadań. Jej ulubione gat. literackie to powieści oparte na faktach. Pasjonuje się literaturą o tematyce orientalnej. Wśród ulubionych autorów tej tematyki jest Khaled Hosseini (Chłopiec z latawcem), jak również znani klasyczni poeci oraz współcześni poeci z naszego regionu jak np. .Marta Fox i Jacek Golonka, jej pierwszy „nauczyciel” sztuki pisania. Zafascynowana jest także Haliną Poświatowską, Grochowiakiem, Olgą Tokarczuk.

Mówi, że kocha świat, ludzi i właśnie o tym stara się mówić w swojej twórczości. A ta - podobnie jak jej autorka- jest przeróżna i często zmienna. Wiersze Wiktorii, jak ona sama czasem są smutne, innym razem dowcipne lub krytyczne wobec otaczającej rzeczywistości. Wiktoria jest dowodem na to, że w Będzinie nie brakuje młodzieży piszącej wiersze.

Wiele podróżuje. Była w Maroku, Francji, Austrii, na Ukrainie, Słowacji, Czechach, Austrii, na Bornholmie... Plonem tych podróży jest wiele wierszy, kilka opowiadań. Opisuje świat swoich uczuć i przeżyć.

„One mnie inspirują. Historie mogą być fikcyjne, ale uczucia biorą się z mojego wnętrza Piszę, kiedy dręczą mnie różne problemy, gdy odczuwam lęk przed przyszłością . W okresie gimnazjalnym poprzez wiersze walczyłam ze swoimi kompleksami, brakiem samoakceptacji. Bywa, że o trudnych sprawach rozmawiam z rodzicami też przy pomocy lirycznych strof”, wyznała w wywiadzie udzielonym red. Annie Polewiak w Aktualnościach Będzińskich”.

Bierze udział w konkursach poetyckich organizowanych przez zagłębiowskie instytucje jak Biblioteka Będzińska, klub ”Rytm” na Syberce”, a także w konkursach ogólnopolskich.

Wiktoria swój pierwszy wiersz napisała w wieku 6 lat. Była to „Kura domowa”, wynik obserwacji pracy i obowiązków domowych mamy. Jej wrażliwość jest z pewnością zaletą, ale nie ułatwia życia w niewrażliwych czasach. Często czuje się bardzo samotna z tą swoja nadwrażliwością, delikatnością. Wiele wierszy powstało z tęsknoty za ciągle niepoznanymi miejscami i niespełnionymi marzeniami. Lubi zwierzęta, szczególnie koty, bo są nieprzewidywalne w chodzeniu własnymi ścieżkami.

Jest laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich np.: w Wałbrzychu, gdzie II nagrodę wręczała jej pisarka Olga Tokarczuk, Im. w Białym Borze „O jabłko Damiany” I m. „7 grzechów głównych' w Dąbrowie-Górniczej, Im. w „Twórczości ze szkolnej ławy”, II m. „Wiosna Poetycka” w Sławkowie, II m. „Zagłębiowski Pegaz”, II m.w „Rymozaurach” organizowanych przez Bibliotekę w Będzinie( obecnie jest to konkurs im.Wł.Sebyły). Ma na swoim koncie kilka III miejsc i wyróżnień m.in. w Nowym Sączu, Sulechowie, Wieruszowie, Sławkowie. Katowicach...

Jej wiersze prezentowane były m.in. w Radio Katowice w audycji „Poczta poetycka” prowadzonej przez red. Macieja Szczawińskiego oraz w RadioM.

Prezentowane także na spotkaniach poetyckich w Krakowie, Poznaniu, Bytomiu organizowanych przez grupę literyczną Na Krechę, której prezesem jest jej obecna „ opiekunka” literacka, poetka Łucja Dudzińska. Brała udział w Poligonach Poetów organizowanych przez Dąbrowską Brygadę Poetycką. Wysłuchano je na Porcie Poetów w Chorzowie oraz Manewrach Poetyckich w Sosnowcu. Informacje o niej i wywiady ukazały się w Aktualnościach Będzińskich ,Wiadomościach Zagłębia oraz w Ogólnopolskim piśmie dla gimnazjalistów Victor.

Jest dwukrotną stypendystką Starosty Powiatu Będzińskiego w dziedzinie „kultury i sztuki”, zdobyła Nagrodę Prezydenta miasta Będzina za wyniki w nauce, Stypendium Naukowe Dyrektora Szkoły. Zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskim Dyktandzie Rodzinnym w Katowicach

Nie osiada na laurach i nadal stara się doskonalić swój warsztat wysłuchując opinii na temat swojej poezji. Do wszelkich uwag podchodzi z uwagą i wnikliwością co czyni także na warsztatach literackich prowadzonych przez Macieja Szczawińskiego.