Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

"Każdy, kto wspina się bardzo często lub od bardzo dawna, musi się

spodziewać, że prędzej czy później przytrafi mu się wypadek

- jeśli nie własny, to kogoś innego."

Góry - wolność i przygoda

Jedną z głównych pasji Ani - patronki Fundacji - były górskie podróże. Celem jej wypraw były zarówno góry, te niższe i te wysokie, jak i szeroko pojęte obszary polarne. Ostatnia podróż Ani zakończyła się dla Niej i dla jej dwóch Towarzyszy tragicznie. Podczas załamania pogody zostali porwani przez lawinę, która powodując liczne urazy uniemożliwiła zejście do schroniska.

Za swą miłość do gór, Ania i jej Towarzysze zapłacili najwyższą cenę, a góry po raz kolejny pokazały jak wielkim są żywiołem.

Wypadki zdarzają się w górach niskich, średnich a przede wszystkim w tych najwyższych, gdzie potencjalnych zagrożeń jest najwięcej. Ofiarami wypadków są turyści i wspinacze mniej i bardziej doświadczeni, są nimi także profesjonaliści, dla których góry stały się sposobem na życie. Każdy wypadek, a w szczególności ten, w którym płaci się najwyższą cenę przynosi wielki ból i wielkie poczucie straty. To poczucie bardzo często dotyczy ludzi młodych i wybitnych, mogącym zrobić w swoim życiu bardzo wiele. Ta refleksja stała się impulsem do założenia Fundacji im. Anny Pasek, której jednym z podstawowych celów statutowych jest 'Działalność profilaktyczna, informacyjna i promocyjna w zakresie bezpiecznej eksploracji górskiej ze szczególnym naciskiem na eksplorację wysokogórską i polarną'. Celem tego obszaru działania jest zmniejszanie w jak najbardziej możliwy sposób wypadkowości w górach i obszarach polarnych, poprzez wszechstronną edukację i bezpośrednią pomoc. Chcemy uczyć jak unikać górskich wypadków, a także jak zachować się w chwilach krytycznych, zwiększając szansę powodzenia akcji autoratowniczych do maksimum

Bogate doświadczenie górskie i naukowe członków Fundacji zmierzają także w kierunku edukacji górskiej i polarnej poprzez transfer wiedzy naukowej i technologii na potrzeby praktyczne, które mogłyby znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w górach.

Fundacja, w myśl integracji środowisk, swoje górskie i polarne cele realizuje przy współpracy z służbami ratownictwa górskiego, służbami ostrzegania, przewodnikami górskimi, wybitnymi wspinaczami i ludźmi ze środowisk naukowych. Wierzymy, że dając możliwość do jednoczenia sił, dajemy możliwość do jak najbardziej efektywnych wyników naszych wspólnych starań.

Pierwszy projekt realizowany w tym zakresie Informacja geograficzna dla bezpiecznej eksploracji wysokogórskiej ma charakter testowy i polega na wyszkoleniu grupy wspinaczy jadących na wyprawę w Himalaje. W zakresie projektu wchodzi przede wszystkim rozpoznawanie zagrożeń obiektywnych, korzystanie z urządzeń GPS, korzystanie z map cyfrowych, oraz udzielanie pierwszej pomocy. Wspinacze na wyprawę zostaną także wyposażeni w sprzęt zwiększający bezpieczeństwo. A wszystko to przy współpracy ze służbami ratowniczymi Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, środowiskiem naukowym z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistami ze służby prognozowania i ostrzegania lawinowego z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz środowiskiem przewodników tatrzańskich.

W przyszłości cel statutowy Fundacji realizowany będzie poprzez system ogólnodostępnych szkoleń:

  • Lawinowych,
  • GPS,
  • Pierwszej pomocy z elementami autoratownictwa i innych.

Jednocześnie w ramach działań Fundacji przewiduje się pomoc merytoryczną w zakresie bezpieczeństwa w górach i obszarach polarnych, organizacji wypraw (np.: pomoc w znalezieniu i opłaceniu przewodnika górskiego) oraz dosprzętowienia wypraw (na zasadzie wypożyczenia sprzętu), zarówno dla grup amatorskich jak i bardziej profesjonalnych.

Jeśli potrzebujesz pomocy w opisanym zakresie lub możesz nam pomóc w realizacji tychże celów skontaktuj się z nami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.