Głównej zawartości

stypendiumbanner

Aktualności

pamietamy apasek

 

 

4 lipca 2007 roku na stokach Mont Blanc, zgasły trzy młode światełka – Ani Pasek, Kuby Marka i Kuby Stanowskiego.

To już 10 lat temu...

Rozpalmy dzisiaj dla Nich liczne świeczki. Niech stworzą one wielki płomień, którego ciepło przytłumi smutek bliskich i którego energia pobudzi jeszcze mocniej, do pomagania innym bezpiecznie wracać z gór do domu...

Miło nam poinformować, że zakończyliśmy kolejny, już 10 sezon szkoleń lawinowych!

W sezonie zimowym 2016/2017 we współorganizowanych i wspieranych przez nas szkoleniach wzięło udział prawie 200 osób. Gościliśmy osoby z wolnej ręki oraz grupy zorganizowane tj. przewodnicy górscy czy reprezentanci klubów górskich.

Szkolenia tradycyjnie odbywały się w okolicach Morskiego Oka w Tatrach. Pogoda, a w szczególności obfita pokrywa śnieżna dopisywała więc wszystko przebiegło zgodnie z planami.

Ale co najważniejsze, dopisywali Kursanci - pełni energii, chęci zdobywania nowej wiedzy i chęci wspierania naszej Fundacji! I to właśnie im składamy szczególne podziękowania! Gdyby nie Oni i ich zapał, nasza praca przecież nie miała by sensu.

Ze strony Fundacji dziękujemy także Tomkowi Nodzyńskiemu, Ani Czas i wszystkim Instruktorom ze Szkoły Górskiej Morskie Oko, realizującej i obsługującej szkolenia. Dziękujemy także Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu za formalne wsparcie oraz całej Obsłudze Schroniska w Morskim Oku za życzliwą gościnność i lokalową pomoc. Dziękując oczywiście nie możemy zapomnieć także o Wolontariuszach Fundacji wspomagających cały proces organizacji szkoleń, firmie Girsberger Elektronik ze Szwajcarii, za techniczną opiekę nad sprzętem treningowym i wszystkim darczyńcom którzy przekazali Fundacji środki, na uzupełnianie uszkodzonego sprzętu szkoleniowego!

Czas szybko ucieka więc pozostaje powiedzieć – Dziękujemy i do zobaczenia już niebawem w kolejnym sezonie!

A tymczasem zapraszamy do zobaczenia krótkiej galerii zdjęć ze szkoleń (fot. P. Chrustek).  

 

szkolenielawinowe201617Już wszystko wiadome! Otwieramy już po raz 10 kolejne szkolenia lawinowe!

Lawiny to jedno z największych, obiektywnych zagrożeń, występujących w górach. Dotyczy ono zarówno taterników, narciarzy zwykłych turystów. Jednym słowem wszystkich wędrujących po górach w warunkach zimowych. Jedynym sposobem uniknięcia tego typu zagrożeń i zminimalizowania ryzyka jakie powodują jest poznanie mechanizmów i zasad rządzących tym żywiołem.

Dlatego nie zwlekaj. Weź udział w organizowanym przez Fundację im. Anny Pasek szkoleniu lawinowym i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Szkolenia organizowane są przy współpracy Szkoły Górskiej – Morskie Oko i Fundacji im. Anny Pasek.

Terminy szkoleń:

  • 13-15 stycznia
  • 27-29 stycznia
  • 3-5 lutego
  • 4-5 marca

Więcej o szkoleniach i warunkach uczestnictwa znajdziecie na stronie Szkoły Górskiej Morskie Oko – realizującej i obsługującej szkolenia: http://szkola-morskie.pl/klp 

Serdecznie zapraszamy!

Choć bardzo mroźne dni minęły to pamiętajmy, że zima nadal trwa, śniegu dosypuje i chłody ciągle nie ustępują. W związku z tym chcielibyśmy pomóc Wam odświeżyć sobie temat zapobiegania hipotermii czyli zapobiegania wychłodzenia naszego organizmu.

Przy tej okazji na wstępie chcielibyśmy się pochwalić, że nasza Fundacja nawiązała współpracę i wspiera Krakowskie Centrum Hipotermii Głębokiej, które nie tylko edukuje, ale także pomaga „wyciągnąć ludzi z zaświatów” za pomocą innowacyjnych procedur medycznych. Jak działa Centrum można zobaczyć na filmie poniżej.

Jednym z doskonałych przykładów niesamowitego działania Centrum, jest przypadek lawinowy w Tatrach z zeszłego sezonu zimowego. Jedną z poszkodowanych w lawinie ratownicy zdołali odkopać dopiero po 2 godzinach, a temperatura głęboka poszkodowanej wynosiła ok. 17 stopni Celsjusza. Wydawałoby się, że to beznadziejne i nie wnoszące optymizmu statystyki…ale nie dla specjalistów Centrum Hipotermii Głębokiej, którzy dzięki swoim działaniom sprawili, że poszkodowana wyszła ze szpitala 26 dni później…Przyznacie że to niesamowita historia?!!!

By wspomóc takie działania ratownicze nasza Fundacja wsparła przygotowanie plakatów z nowymi procedurami, które to zostały przekazane zespołom ratowniczym w Małopolsce (wszystkich służb górskich, straży, pogotowia czy policji). Dzięki temu pomoc w takich trudnych przypadkach będzie znacznie łatwiejsza i bardziej efektywna.

Należy jednak mocno podkreślić, że walka ze skutkami hipotermii jest zawsze bardzo trudna i pomimo innowacyjnych metod ratowniczych nie zawsze jest skuteczna. Dlatego przypominamy, że kluczową sprawą jest PROFILAKTYKA HIPOTERMII! By wspomóc działania w tym zakresie Krakowskie Centrum Hipotermii Głębokiej uruchomiło bezpłatną platformę edukacyjną, którą można znaleźć na stronie http://www.akademia.hipotermia.edu.pl lub klikając poniższe logo akademii.

Krakowskie Centrum Hipotermii Głębokiej

Platforma dedykowana jest przede wszystkim specjalistom, ale zapewne każdy z nas może z tych materiałów wyciągnąć niezbędne podstawy. Tutaj polecamy blok „Pierwsza pomoc”, w którym je właśnie znajdziecie.

Nie zapominajmy także, że temat hipotermii nie dotyczy tylko gór, ale także naszego najbliższego otoczenia. W tym kontekście prosimy Was o nie bycie obojętnym i zapoznanie się z poniższą ulotką.

Jak radzić sobie z hipotermią?

Na koniec prosimy byście pomogli nam w dystrybucji tego newsa, poprzez przekazanie go na inne fora, inne konta społecznościowe lub po prostu słownie przekazali te informacje znajomym. Z góry dziękujemy za pomoc!

Tymczasem życzymy owocnej edukacji oraz udanych zimowych wycieczek!

Miło nam poinformować, że w myśl szeroko-pojętej działalności na rzecz bezpieczeństwa w górach oraz pomocy w integracji środowisk skupionych wokół tego tematu, wsparliśmy działanie Ośrodka Prewencji Lawinowej Horskej Zahrannej Służby na Słowacji (SLP HZS).
W ramach pilotażowych działań wspólnego projektu Fundacji im. Anny Pasek i SLP HZS pt. „Bezpieczeństwo bez granic” oraz dzięki współpracy z firmą Plus, wsparliśmy powstawanie nowego portalu meteorologicznego HZS (ryc. 1).

Ryc. 1. Nowy portal meteorologiczny Horskej Zahrannej Sluzby na Słowacji (http://meteo.hzs.sk/vdv/vdv.php?p=1)

 

Portal dostarcza informacje meteorologiczne na potrzeby działania słowackiej służby lawinowej SLP HZS oraz jest ogólnodostępnym górskim portalem meteorologicznym dla turystów. Dzięki zwiększonej liczbie stacji pogodowych i powstaniu zintegrowanej bazy danych, możliwy jest darmowy podgląd surowych specjalistycznych danych meteorologicznych oraz zdjęć z kamer, dla aż 24 stacji rozmieszczonych w różnych masywach górskich Słowacji (patrz: ryc. 1).

W ramach współpracy Fundacji im. Anny Pasek, SLP HZS oraz firmy Plus zapewniliśmy komunikację i wymianę danych dla nowej stacji meteorologicznej przy Zmarzłym Stawie pod Polskim Grzebieniem w Tatrach Wysokich (patrz: video 1, ryc.2).

Ryc. 2. Zdjęcie z kamery stacji meteorologicznej pod Zmarzłym Stawem w Tatrach Wysokich, której komunikację z bazą danych zapewniła Fundacja im. Anny Pasek oraz firma Plus.


Video 1. Film pokazujący montaż nowej stacji pod Zmarzłym Stawem dla której zapewniliśmy komunikację z bazą danych (autor video T. Kika)

Skąd projekt „Bezpieczeństwo bez granic”? Wynika on z naszej świadomości o tym, że granice w naszych górach to tylko sztuczny twór człowieka, który nie powinien wpływać na poziom bezpieczeństwa w górach i swobodny przepływ informacji. Myśl ta nie dotyczy tylko „rozmywania” granic państwowych, ale także „rozmywania” granic, które powodują brak możliwości zintegrowanych działań pomiędzy instytucjami.

Mamy także nadzieję, że takie nasze działania staną się zalążkiem dla rozszerzenia podobnej współpracy między wszystkimi polskimi i słowackimi służbami ratowniczymi oraz instytucjami meteorologicznymi wspomagającymi nasze bezpieczeństwo w górach.…a wszystko w myśl: „Bezpieczeństwo bez granic!”

Życzę nam wszystkim, byśmy w niedługim czasie na takim portalu podglądali nie tylko dane z przygranicznych terenów słowackich, ale także tych polskich!

Na koniec przekazujemy także ogromne i serdeczne podziękowania firmie Plus oraz Panu Mariuszowi Gilowi - Kierownikowi Działu Technicznego Wsparcia Sprzedaży Plus, za nieocenioną pomoc w naszym projekcie i „bezgraniczne” wspieranie od wielu lat, wielu innych projektów zwiększających nasze bezpieczeństwo w górach.

dr Paweł Chrustek
Prezes Zarządu FiAP

Partnerzy projektu „Bezpieczeństwo bez granic”

partnerzy projektu