Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

Władze Soccorso Alpino Regionu Turyn, Władze Fundacji Anny Pasek i Przedstawiciele GOPR na grudniowym spotkaniu w PragelatoW dniach 4 - 7 grudnia 2008 roku w Pragelato gościła delegacja przedstawicieli Fundacji im. Anny Pasek i ratowników polskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR). Celem wizyty było spotkanie z władzami Soccorso Alpino XIII Delegacji Turyn i uzgodnienie zakresu współpracy zainicjowanej podczas październikowej wizyty.

Podczas spotkań ratownicy polscy i włoscy przedstawili zarys i zasady funkcjonowania swoich instytucji. Rozmowy te potwierdziły że pomimo dość znacznej różnicy w powierzchni i morfologii gór w Polsce i we Włoszech, szeroko pojęta tematyka ratownictwa górskiego ma ze sobą wiele wspólnego.

Mówi się że ratownicy najlepiej poznają się w 'boju' dlatego, na początek współpracy przedstawiciele polskiego GOPR zaprosili ratowników Soccorso Alpino na kurs instruktorów GOPR, który odbędzie się z początkiem marca 2009 roku w Karkonoszach. Będzie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i ustalenia harmonogramu dalszej współpracy.

Zimowy krajobraz olimpijskiej wioski PragelatoNależy także przypomnieć że rozpoczęta współpraca ma na celu nie tylko umożliwienie wymiany doświadczeń profesjonalistom ale także przepływ wiedzy o bezpieczeństwie w górach do amatorskiego środowiska górskiego. Wydaje się oczywistym, że ratownicy którzy w codziennej pracy stykają się z efektami błędów  turystów i wspinaczy, najlepiej potrafią wskazać główne trendy i sposoby na efektywną profilaktykę górska.

Podczas wizyty w Pragelato władze Fundacji dokonały także uzgodnień związanych z remontem bazy szkoleniowej, której otwarcie planuje się na sierpień przyszłego roku.