Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

gal_23_1W dniach 1-6 marca 2010 roku delegacje Fundacji im Anny Pasek i Grupy Podhalańskiej GOPR uczestniczyły w specjalistycznym szkoleniu psów lawinowych zorganizowanym w Passo Rolle przez Szkołę Alpejską Guardia di Finanza w Predazzo (La Scuola Alpina di Predazzo della Guardia di Finanza).

gal_18_1Specjalne zaproszenie złożone na ręce Prezesa Fundacji - Pawła Chrustka zainicjowało współpracę pomiędzy Szkołą Alpejską Guardia di Finanza, Fundacją im. Anny Pasek i Grupą Podhalańską GOPR. W zakres rozpoczętej współpracy wchodzi nie tylko możliwość wspólnego szkolenia się w zakresie technik ratownictwa górskiego ale także wsparcie naukowo-techniczne, które jest jedną z głównych specjalności Fundacji. Wsparcie to dotyczy planowanego projektu naukowego na temat efektywności psów lawinowych oraz wdrożeń innowacyjnych systemów ratownictwa przy zastosowaniu Systemów Informacji Geograficznej (GIS) i teledetekcji środowiska.

gal_4_mWiedza ta i nowoczesne technologie, rozwijane są przez Fundację dzięki ścisłej współpracy z Grupą Podhalańską GOPR i firmą ESRI Polska (m.in. w zakresie projektu "GIS dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego") oraz współuczestnictwie w projekcie naukowym kierowanym przez Prezesa Fundacji - Pawła Chrustka- dotyczącym kartografii lawinowej w Sudetach i Karpatach. Projekt ten współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Programu VENTURES organizowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej.

gal_9_1W szkoleniu i spotkaniu z Władzami Alpejskiej Szkoły SAGF uczestniczyli Paweł Chrustek (reprezentujący jednocześnie Fundację im. Anny Pasek, Grupę Podhalańską GOPR oraz Uniwersytet Jagielloński), Jagna Jerzyk i Andrzej Górowski (reprezentujący Grupę Podhalańską GOPR) oraz KOKA, BASTER i TORO - jedne z najlepiej wyszkolonych psów ratowniczych w Polsce, posiadające prestiżowe certyfikaty International Rescue Dog Organisation - IRO.

 

 

 

   

Zobacz galerię zdjęć ze szkolenia

Polecane linki:

La Scuola Alpina Della Guardia di finanza

Strona Andrzeja Górowskiego - instruktora International Rescue Dog Organisation