Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

W dniu 17 września 2008 roku, w stacji centralnej Grupy Podhalańskiej GOPR odbyło się ostatnie szkolenie prowadzone w ramach projektu 'Informacja geograficzna dla bezpiecznej eksploracji wysokogórskiej' - szkolenie medyczne.

'Każdy, kto wspina się bardzo często lub od bardzo dawna, musi się spodziewać, że prędzej czy później przytrafi mu się wypadek - jeśli nie własny, to kogoś innego'. Ta myśl zawarta w jednej z najważniejszych pozycji górskiej literatury - Góry - wolność i przygoda, uświadamia nas o respekcie jaki powinni mieć wszyscy, których pasją stały się góry. W sytuacjach kryzysowych, a więc w czasie wypadków, oprócz wiedzy na temat technik górskich fundamentalne znaczenie ma wiedza medyczna. Wiedza na temat funkcjonowania organizmu w niesprzyjających warunkach wysokogórskich czy też wiedza na temat procedur ratowniczych często determinuje nasz byt i niebyt.

Na wyprawach górskich, gdzie wspinacze często przebywają z dala od ludzi, zabudowań, aż wreszcie z dala od profesjonalnej pomocy medycznej, podstawowa wiedza medyczna jest niezbędna.


Wypadki spowodowane brakiem wiedzy na temat podstawowych procedur medycznych zdarzają się w górach wysokich a także w tych niższych. Często wśród turystów czy wspinaczy górskich (zwłaszcza w rejonach popularnych i znanych) istnieje przekonanie, że jesteśmy bezpieczni bo wystarczy mieć telefon komórkowy. Zadzwonimy wezwiemy pomoc i nic nam się nie stanie. Takie przekonanie zgubiło jednak wielu. Niestety każdy, którego pasją są góry musi sobie zdawać sprawę że najważniejszą wytyczną profesjonalnych zespołów ratowniczych jest 'bezpieczeństwo ratownika'!. Najlepszym wytłumaczeniem takiego postępowania jest hasło które mówi, że 'pomocny ratownik to żywy ratownik'.
W tym kontekście musimy pamiętać, że w skrajnych sytuacjach nasze zdrowie lub życie zależy od tego w jaki sposób sami zareagujemy na zaistniałą sytuację.
Wiedza medyczna to wiedza która przydać się może nie tylko w górach, także na ulicy i codziennym życiu.

Szkolenie medyczne zorganizowane przez Fundację, dzięki stałej współpracy z GOPR odbyło się w Centrali Grupy Podhalańskiej GOPR w Rabce Zdroju. W szkoleniu uczestniczyli jak zwykle nasi testerzy projektu - Wojciech Kozub i Łukasz Depta, a także goście ze świata ludzi gór - Kuba Hornowski i Sławek Sielawko.
Zorganizowane szkolenie poprowadził Michał Zmarz - starszy ratownik GOPR i ratownik medyczny.

Prowadzący szkolenie - Michał Zmarz omawiał każdy temat poprzez krótką prezentację teoretyczną następnie po której kursanci praktycznie ćwiczyli prawidłowe sposoby postępowania. Uczestnicy uczyli się między innymi postępowania w zabiegach reanimacyjnych, postępowania z osobami nieprzytomnymi, a także postępowania w różnych typach urazów.


Profesjonalny szkoleniowy sprzęt medyczny, będący w zasobach stacji centralnej GP GOPR, pozwolił kursantom przećwiczyć zabiegi reanimacyjne na fantomie, który współpracuje z komputerem dającym możliwość analizy poprawności wykonywanych zabiegów. Analiza taka pokazuje jak wielka precyzja wymagana jest od ratownika wykonującego podstawowe zabiegi reanimacyjne.

 

Na szkoleniu każdy z kursantów miał także okazję przećwiczyć postępowanie reanimacyjne wspomagane półautomatycznym defibrylatorem AED. Tego typu urządzenia to rzadkość na wyprawach górskich jednak z czasem to urządzenie, które będzie można spotkać w miejscach publicznych (np. na stacjach benzynowych) - urządzenie bardzo ważne w przywracaniu zatrzymanej akcji serca. Jak wspomniano na samym początku wiedza medyczna to wiedza, którą warto 'szlifować' bo może nam się ona przydać także w codziennym życiu.


Na zakończenie szkolenia i cyklu kursów w ramach projektu 'Informacja geograficzna dla bezpiecznej eksploracji wysokogórskiej' wspinacze przygotowali slajdowisko dla ratowników w ramach podziękowania za przeprowadzone szkolenia.
Pokazali oni bardzo interesujące i obfite w niesamowite zdjęcia prezentacje, ze wspinaczkowych wyjazdów do Karakorum w 2007 roku, Kirgistanu w 2008 roku - wyprawy z której wrócili tydzień przed szkoleniem medycznym i zimowych wspinaczek tatrzańskich.

Fundacja pragnie złożyć serdeczne podziękowania Naczelnikowi Grupy Podhalańskiej GOPR - Panu Mariuszowi Zaródowi za pomoc i możliwość zorganizowania szkolenia w centrali GP GOPR w Rabce - Zdroju. Dziękujemy także Panu Michałowi Zmarzowi - starszemu ratownikowi GOPR i ratownikowi medycznemu za przygotowanie i przeprowadzenie szkolenia a także późniejszą pomoc w przygotowaniu osobistych apteczek na wyprawę w Himalaje. Tradycyjnie dziękujemy także wszystkim kursantom za dobrą współpracę i mile spędzony czas!

 Polecane linki:

Oficjalna strona Grupy Podhalańskiej GOPR
www.gopr-podhale.pl

Centrum Szkoleń Medycznych GOPR