Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

Naglowek

BezpiecznieDoCelu2012web

Bezpiecznie do celu to cykl szkoleń z zakresu pomocy przedmedycznej i warsztatów nawigacji z wykorzystaniem odbiorników GPS. Pierwotnie szkolenia te zostały przygotowane z myślą o młodych alpinistach, którzy w 2008 r. postanowili wyruszyć na wyprawę w Himalaje Gharwalu. Mając na uwadze bezpieczeństwo osób zajmujących się górską aktywnością postanowiliśmy udostępnić powyższe szkolenia w formie otwartej. Tak aby każdy z Was mógł poszerzać swoją górską wiedzę pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i ratowników górskich.

Organizatorami szkolenia są: Fundacja im. Anny Pasek, Grupa Podhalańska GOPR i Fundacją Wspierania Ratownictwa Górskiego na Podhalu.

O przyjęciu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszenia.
Nie czekaj. Zgłoś swój udział już dziś.


Warsztat nawigacji z wykorzystaniem odbiorników GPS

Odbiornik GPS nie zastąpi nam mapy ani kompasu, nie zastąpi także podstawowej wiedzy z zakresu nawigacji. Może się jednak okazać niezwykle przydatny, zwłaszcza w trudnych sytuacjach. Urządzenie GPS pozwala dość precyzyjnie określić nasze położenie, dodatkowo umożliwia nawigacje w warunkach załamania pogody i utraty widoczności, spowodowanej mgłą lub zamiecią śnieżną.

Celem niniejszego szkolenia jest przekazanie uczestnikom fundamentalnej, praktycznej wiedzy z zakresu wykorzystywania urządzeń GPS w nawigacji.

Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów na terenie Gorców. Odbiorniki GPS zapewniają organizatorzy

Czego nauczysz się w trakcie kursu?

 • Przypomnisz sobie podstawy nawigacji: określanie położenia, kierunków, odległości, podstawy posługiwania się mapą i kompasem.

 • Poznasz zasady bezpiecznego wykorzystywania odbiorników GPS w terenie górskim, zgłębiając funkcje tego urządzenia, jego możliwości i ograniczenia.

 • Dowiesz się m.in. jak przy pomocy odbiornika GPS określić odległość i kierunek, poznasz prostą nawigację do punktu, nawigację po trasie, zapis śladu i jak można to wszystko wykorzystać w praktyce.

 • W trakcie zajęć terenowych będziesz mógł przećwiczyć zdobytą wiedzę w praktyce. W rejonie Gorców, każdy z uczestników będzie miał za zadanie przeprowadzić nawigację do punktu; nawigację po trasie (wykorzystując trasę własną i ustaloną w oparciu o wektorową mapę odbiornika). Uczestnikom przyjdzie także zaplanować trasę przejścia w oparciu o tradycyjną mapę i odbiornik GPS.

 • W trakcie warsztatu dowiesz się także jak na etapie przygotowań bezpiecznie zaplanować podróż.


1m2m3m

4m5m6m

7m8m9m

Szkolenie z zakresu pomocy przedmedycznej

Program szkolenia obejmuje wiedzę z zakresu pomocy przedmedycznej z uwzględnieniem sytuacji jakie mogą nas spotkać w górach.
Szkolenie składa się z wprowadzenia teoretycznego i zajęć praktycznych w trakcie, których każdy z uczestników przećwiczy omawiane zagadnienia w praktyce.
Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom wiedzy i umiejętności, które w sytuacji zaistnienia wypadku, pozwolą na udzielenie pomocy przedmedycznej adekwatnej do zaistniałej sytuacji.

W trakcie szkolenia:

 • Dowiesz się co należy zrobić w sytuacji, gdy ktoś z twojego otoczenia straci przytomność.

 • Jak należy postępować przy urazach kostno stawowych - metody ich opatrywania.

 • Nauczysz się opatrywać rany i krwotoki: opatrunek uciskowy, dostosowanie opatrunków do rożnych okolic ciała. Dowiesz się również co zrobić jeśli w ranie znajduję się ciało obce.

 • Dowiesz się czym jest „łańcuch przetrwania" co to jest BLS.

 • Jak należy prawidłowo przeprowadzić zabieg reanimacyjny, jak przywrócić pracę serca, jak postępować w przypadku zadławienia.

 • Jak przeprowadzić postępowanie reanimacyjne wykorzystując półautomatyczne defibrylatory AED.

 • Co zrobić w przypadku wystąpienia zagrożenia życia: padaczka, omdlenia, ukąszenie żmii etc.

 • Jak postępować względem objawów hipotermii i jak jej zapobiegać.

 • Dowiesz się także co powinno znaleźć się w twojej apteczce osobistej.


IMG_5666-24mIMG_5940mIMG_5882m

IMG_5922mIMG_5993mIMG_6071m

IMG_6022mIMG_6113mIMG_6141m

Zajęcia odbędą się w Stacji Centralnej GP GOPR i Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego w Rabce-Zdrój al. 1000-lecia 1.

Warsztaty prowadzone są w grupach maksymalnie 15 osobowych. O przyjęciu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszenia.

Termin najbliższych szkoleń:
Piątek 29.06.2012 Warsztat nawigacji z wykorzystaniem odbiorników GPS

Sobota 30.06.2012 Szkolenie z zakresu pomocy przedmedycznej

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres poczty elektronicznej:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Szkolenia mają charakter niekomercyjny. Ich zorganizowanie było by jednak niemożliwe bez finansowego wsparcia darczyńców.

Chcemy Wam zaproponować nową formułę współpracy, polegającą na wzajemnej pomocy. My organizujemy dla Was profesjonalne szkolenia, Wy partycypujecie w kosztach ich organizacji. Dzięki takiej współpracy koszt udziału w szkoleniu jest mniejszy niż w szkoleniach komercyjnych, a my możemy organizować kolejne działania, których beneficjentami będziecie Wy i młodzi ludzie dzielący z Wami górskie pasje.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w powyższych szkoleniach prosimy - po zakwalifikowaniu na listę uczestników - o przekazanie darowizny na konto Fundacji im. Anny Pasek

BPH o. Bedzin 82 1060 0076 0000 3200 0127 6816 z dopiskiem „darowizna - profilaktyka górska”. Zebrane środki zostaną wykorzystane na pokrycie kosztów organizacji szkolenia.

Udział w jednodniowym szkolenia został oszacowany na 80zł. Szczegółowe informacje dostępne pod nr tel.: 512 914 635Stopka