Głównej zawartości

Pomagamy razem

W dniach 17-18 maja w rejonie Morskiego Oko w Tatrach odbyły się, zorganizowane przez „Szkołę Górską Morskie Oko" I Warsztaty Tatrzańskiej Turystyki Wysokogórskiej. Przetaczająca się przez Tatry w poprzednich dniach śnieżno-deszczowa nawałnica zniechęciła do przyjazdu w góry część zgłoszonych wcześniej osób - jednak 25 najbardziej odważnych i niewrażliwych na warunki atmosferyczne miłośników gór zdecydowała się spędzić ten weekend w otoczeniu Morskiego Oka. I jak można wywnioskować z rozmów po warsztatach chyba nie żałowali swojej decyzji.

W sobotę pogoda nas za bardzo nie rozpieszczała – co prawda deszcz padał tylko przelotnie ale niestety momentami dość mocno. Ale te trudne warunki powodowały że ćwiczenia miały bardziej realistyczny przebieg i pozwalały lepiej zrozumieć problemy i zagrożenia jakie może nieść ze sobą wędrowanie po wysokogórskich szlakach. Uczestnicy podzieleni na grupy podczas III tur zajęć zapoznawali się w praktyce ze sprzętem ułatwiającym poruszanie się w skalno-snieżnym terenie, uczyli się zasad poruszania i asekuracji z wykorzystaniem sztucznych ułatwień (łańcuchy). Na przygotowanych poletkach treningowych poznawali zasady poruszania się po poręczówkach, wchodzenia i zjazdu na linie, trenowali też w praktyce poruszanie się w terenie przy pomocy odbiorników GPS i nawigacji za pomocą kompasu i mapy. Ważnym elementem były też zajęcia z zasad zachowania podczas wypadku w górach i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wieczorem podczas zajęć w schronisku uczestnicy wysłuchali wykładu a raczej opowieści o historii poznawania i zdobywania wierzchołków otaczających Morskie Oko ,odbyło się także krótkie podsumowanie zajęć przez prowadzących je przewodników i instruktorów.

Następnego dnia, w znacznie lepszej już pogodzie (bez deszczu, momentami świeciło nawet słońce) uczestnicy podzieleni da dwie grupy udali się w rejon dolinki za Mnichem, aby w praktyce podczas wycieczek przećwiczyć poznane dzień wcześniej umiejętności. Jedna z grup wspięła się na Mnicha, natomiast druga śnieżno-skalistym terenem zdobyła wierzchołek Turniczki Chałubińskiego.

Rozmowy z uczestnikami Warsztatów pokazują że tego typu przedsięwzięcia adresowane do początkujących turystów wysokogórskich mogą liczyć na spore zainteresowanie – dlatego już teraz zapraszam na kolejne Warsztaty jesienią 2014 roku. Natomiast osoby które chcą lepiej poznać i przećwiczyć poruszane, z konieczności dość skrótowo, zagadnienia zapraszamy na oferowane przez Szkołę kursy i wycieczki szkoleniowe.

Zobacz galerię zdjęć z warsztatów