Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

W dniach 8-9 maja na Hali Gąsienicowej w Tatrach odbyło się pierwsze szkolenie lawinowe zorganizowane przez naszą Fundację. Szkolenie jest jednym ze szkoleń prowadzonych w ramach projektu 'Informacja geograficzna dla bezpiecznej eksploracji wysokogórskiej'. Śnieg, jego przemiany i procesy lawinowe z tym związane uważane są przez wielu specjalistów za największe zagrożenie obiektywne w górach. Wspinacze z lawinami mogą się spotkać przy podejściu, wspinaczce a także zejściu i powrocie do bazy. Trudno z lawiną wygrać wpadając w 'jej objęcia', zdecydowanie łatwiej jest unikać przebywania w miejscach zagrożonych a w sytuacji gdzie nie mamy wyboru wiedzieć jak się zachować zmniejszając podejmowane ryzyko do minimum. Nabycie takiej wiedzy i umiejętności było głównym celem zorganizowanego szkolenia.

Szkolenie zorganizowano dzięki współpracy z Panem Tomaszem Nodzyńskiem, wieloletnim przewodnikiem górskim będącym także pracownikiem Służby Prognoz Lawinowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej imgW.

W szkoleniu udział wzięli Łukasz Depta, Wojciech Kozub oraz gościnnie Kordian Miodoński i Sławek Sielawko także bardzo mocno związani z górskim i wspinaczkowym środowiskiem.

Pomimo majowego terminu śniegu w Tatrach nie zabrakło (pokrywa miejscami osiągała nawet 3 metry), także towarzysząca aura pokazała że w górach warunki mogą być bardzo zaskakujące. W pierwszy dzień szkolenia nie zabrakło śnieżycy, ulewnego deszczu a także wiosennej burzy, która przypomniała wszystkim podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie wyładowań atmosferycznych w górach. 'Pięknie. połowa maja' to cytat, który długo pozostanie w pamięci uczestników szkolenia..J

W pierwszym dniu kursanci uczyli się w praktyce poruszania w terenie zagrożonym, zachowania w czasie ewentualnego spotkania z lawiną oraz podstawowych umiejętności w dokonywaniu aktualnej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. To ostatnie dotyczy przede wszystkim umiejętności wykonania testów lawinowych (m.in. testu norweskiego, testu KO, testu bloku ślizgowego czy trójkąta Muntera) i oceny na tej podstawie stabilności pokrywy śnieżnej.

Wieczorem po intensywnym dniu praktyki w zaciszu schroniska nie mogło też zabraknąć teoretycznych wykładów na temat wiedzy o śniegu, lawinach i procesach związanych z ich powstawaniem.

Jak przystało na prawdziwych sportowców dzień a właściwie wieczór, zakończył się nocnym joggingiem na Kasprowy Wierch

Tematem drugiego dnia szkolenia było nabycie umiejętności z zakresu obsługi detektorów lawinowych (potocznie zwanych pieps'ami), oraz umiejętności sprawnej organizacji akcji na lawinisku i procedur poszukiwawczych.

Kursanci mieli okazję poznać możliwości detektorów o różnych parametrach technicznych (cyfrowe jedno, dwu i trzy-antenowe różnych producentów). Nie trudno było tu zauważyć, że postęp techniczny idzie w parze ze znacznym zwiększeniem funkcjonalności. Podobnie rzecz ma się w technologii sond i łopat lawinowych produkowanych z ultralekkich tworzyw i stopów.

Zdajemy sobie niestety sprawę że urządzenia te choć są bardzo potrzebne to niestety ciągle są bardzo drogie. Mamy jednak nadzieje że nasze działania i bezpośrednia pomoc wypełnią choćby kroplę w morzu potrzeb a także pomogą zwracać uwagę na to że warto się szkolić w tych dziedzinach i w ramach możliwości doposażyć na własną rękę. Nie można w tym kontekście zapomnieć że 'gdy uważasz się już za lawinowego eksperta pamiętaj zawsze o tym że lawina nie wie, że jesteś ekspertem'..

gal_2_m

Fundacja na szkolenie i planowaną wyprawę wyposażyła grupę w detektory lawinowe Mammut Pulse uważanymi za jedne z najbardziej technologicznie zaawansowanych, ultralekkie carbonowe sondy, aluminiowe łopaty i ultralekkie łopaty typu snowclaw.

Fundacja składa serdeczne podziękowania specjalistom z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej imgW a w szczególności Panu Tomkowi Nodzyńskiemu za pomoc merytoryczną i instruktażową, Panu Tadeuszowi Widomskiemu (starszemu instruktorowi GOPR i właścicielowi firmy 'BZ' T.Widomski) i Panu Kazimierzowi Stargowskiemu (sklep górski 'Wierchy') za pomoc w sprowadzeniu i otrzymaniu dużych rabatów na zakupiony sprzęt. Dziękujemy także wszystkim kursantom za dobrą współpracę i mile spędzony czas!

Polecane linki:

Warunki lawinowe w Tatrach

Warunki lawinowe w pozostałych górach Polski

Komunikaty i informacje na stronach imgW

Sklep górski 'Wierchy'

Sklep górski i prace wysokościowe 'BZ T.Widomski'

Sklep górski 'Wspin.net'

Zobacz zdjęcia ze szkolenia