Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

W dniach 13 - 14 grudnia br. odbyła się wyjazdowa sesja naukowa w paśmie Polic w Beskidzie Żywieckim, organizowana przez Sekcję Geomatyki Koła Naukowego Leśników przy Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego. W wyjeździe wzięło udział łącznie 15 osób (Opiekun dydaktyczny, studenci, absolwent oraz osoby zaprzyjaźnione).

img_6943_1W sobotę 2 niezależne grupy wyruszyły w kierunku Hali Krupowej. Piewsza większa grupa wyruszyła w kierunku celu pociągiem, a po dotarciu o godzinie 10.00 do stacji Kojszówka dalej szlakiami pieszymi w kierunku celu. Już na początku trasy uczestnicy wycieczki mieli okazję sprawdzić przydatność GPS'ów. Z uwagi miejscami na mgłę,a miejscami na słabe oznakowanie szlaku w terenie nawigując się na wpisaną trasę udało nam się szczęśliwie dotrzeć do trasy, której oznakowanie było już prawidłowe.

W pierwszej kolejności dążyliśmy niebieskim szlakiem trawersując szczyt Burdelowej Góry, a następnie po dojściu do głównego czerwonego szlaku beskidzkiego kontynuowaliśmy nim naszą wędrówkę w kierunku zachodnim. Na szczęście rozpogodziło się dzięki czemu mogliśmy podziwiać piękne panoramy na Beskid Makowski na północ i Tatry na południe. Wędrując część miejsc zaznaczaliśmy jako punkty GPSami by później móc łatwiej wędrować przez te tereny. Do schroniska dotarliśmy w wyśmienitych nastrojach jeszcze przed godziną 15tą.

Grupa druga samochodem dotarła do miejscowości Sidzina, a stamtąd czarnym szlakiem zdecydowanie krótszą trasą wspinała się na Halę Krupową. Szczyt osiągnęli około godziny 16tej. Z uwagi na zapadający zmrok zajęcia dydaktyczne zostały odłożone do dnia następnego, a rozpoczął się wieczór któremu towarzyszyło gorące ognisko, śpiewy z gitarą, a także pokaz slajdów z Turcji i Maroka, który organizowany był przez osoby zaprzyjaźnione ze schroniskiem.

img_7091_1Drugi dzień rozpoczęliśmy od powitania wschodu słońca, a później po śniadaniu był blok dydaktyczny. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się dokładniej z funkcjonowaniem technologii GPS, ponad to uznaniem cieszyła się interpretacja ortofotomap w terenie. Wreszcie to co możemy oglądać z lotu ptaka mogliśmy porównać z tym co sami widzimy z ziemi. Dodatkowym etapem były próby interpretacji panoramy w oparciu o mapę. Wydawać by się mogło że zadanie dziecinnie proste, ale jednak przysporzyło całkiem sporych trudności nawet na etapie odnajdowania pasm górskich, nie wspominając o kolejnych szczytach.

No i przyszedł czas wymarszu. Wspólnie razem wędrowaliśmy na szczyt Policy skąd rozpościerał się piękny widok na Babią Górę oraz na Gorce, Beskid Wyspowy, Koltinę Orawsko-Nowotarską.... Wędrując wspólnie ku szczytowi śledziliśmy naszą trasę na GPS'ach, interpretowaliśmy sytuację terenową z tym co możemy oglądać na mapie. Dało się słyszeć głosy że tego typu nauka fotointerpretacji, geografii, geomatyki w praktyce jest czymś o wiele bardziej wartościowym niż nawet długotrwałe siedzenie nad zdjęciami w warunkach kameralnych.

dscn0212_1Po wspólnych zdjęciach na szczycie musieliśmy się rozdzielić. Jedna grupa wróciła tą samą trasą do schroniska, a później wędrowała już w dół do auta, druga zaś wpierw dalej czerwonym szlakiem w kierunku Cyla Hali Śmietanowej, Później szlakiem żółtym, niebieskim i zielonym. W pewnym momencie GPS znów okazał się przydatnym, gdyż szlak nie był zbytnio przetarty, a oznakowanie szlaku wymagałoby poprawy. Jednak szczęśliwie udało się zejść na dół i trafić do Zawoi. Stamtąd o 14.30 w zdrowiu i radości busem rozpoczęliśmy powrót do Krakowa.

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować Fundacji za możliwość wypożyczenia 2 odbiorników GPS, które wyraźnie wzbogaciły wycieczkę i pozwoliły lepiej zrealizować zaplanowane cele. Wiele osób mogło dzięki temu lepiej zapoznać się z tą technologią i zrozumieć wartość tego typu techniki w turystyce kwalifikowanej, w tym przypadku górskiej. Pozyskane dane pozwolą lepiej odtworzyć przebieg szlaku na numerycznym modelu terenu, który posiadamy a przez to mieć pełniejszą pamiątkę powyjazdową oraz opis szlaku dla osób które będą chciały kiedyś nim za nami podążyć.

Sekcja Geomatyki Koła Naukowego Leśników,

Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie