Głównej zawartości

Pomagamy razem

stypendiumbanner

W Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego w Rabce-Zdroju przedstawiciele Władz Województwa Małopolskiego z Panem Marszałkiem Markiem Sową na czele, przekazały oficjalnie najnowocześniejszy w Polsce system GIS wspierający działania GOPR. System ten oparty jest na wykorzystaniu najbardziej zaawansowanych technologii geoinformatycznych oraz technologii GSM, wspomagających prowadzenie akcji ratowniczych i poszukiwanie osób zaginionych w górach.

Projekt to przede wszystkim, efekt współpracy partnerskiej pomiędzy Grupą Podhalańską GOPR, a Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce".

Istotny udział w powstaniu i wdrożeniu projektu miała także Fundacja im. Anny Pasek, która wsparła go w zakresie konsultacji strategicznych i merytorycznych. Wsparcie to pozwoliło na dobór najbardziej optymalnych rozwiązań technologicznych integrujących nowe i dotychczas funkcjonujące rozwiązania, wspomagające pracę ratowników górskich.

Fundacja wsparła projekt w ramach statutowej działalności na rzecz promocji GIS i teledetekcji środowiska oraz działań na rzecz bezpiecznej aktywności górskiej.

W ramach imprezy zaprezentowano także wdrażany przez Fundację projekt EMESS.

Czytaj więcej o innowacyjnym systemie w GOPR

Zobacz galerię z uroczystości wdrożenia