Głównej zawartości

Fundacja im. Anny Pasek zaprasza do wzięcia udziału w nieodpłatnych warsztatach nawigacji satelitarnej z wykorzystaniem odbiorników GPS.

Szkolenia organizowane są we współpracy z Grupą Podhalańską GOPR, odbywać się będą w Stacji Centralnej GP GOPR i Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego w Rabce-Zdrój. Sprawdzone metody szkoleniowe, wiedza i ogromne doświadczenie prowadzących, sprawia, że nabędziesz wiedzę i niezbędne umiejętności w najbardziej przystępny sposób.

Warsztat nawigacji satelitarnej z wykorzystaniem odbiorników GPS

Zdolność orientacji w terenie i umiejętność nawigacji przy użyciu mapy i kompasu, to podstawowe umiejętności, jakie powinien posiąść każdy podróżnik. Do czego zatem potrzebny nam jest odbiornik GPS?

Odbiornik czy szerzej system GPS stanowi uzupełnienie tradycyjnie pojmowanej nawigacji. W sytuacjach kryzysowych, w sytuacji utraty widoczności, tam gdzie zawodzą nasze zmysły i tradycyjny zestaw mapa + kompas, GPS może się przyczynić znacząco do zachowania naszego bezpieczeństwa. Nie tylko pozwala on na precyzyjne określenie naszego położenia w przestrzeni, umożliwia także nawigacje w warunkach załamania pogody, utraty orientacji w terenie czy braku widoczności tradycyjnych, topograficznych, punktów odniesienia. Dodatkowo, odpowiednie podkłady mapowe (mapy cyfrowe), pozwalają zlokalizować obszary potencjalnego zagrożenia np. obszar zagrożenia lawinowego...

Aktualne Terminy:

  • 14 Czerwiec 2010 - SZKOLENIE ZAKOŃCZONE
  • 15 Czerwiec 2010 - SZKOLENIE ZAKOŃCZONE
  • 21 Czerwiec 2010 - SZKOLENIE ZAKOŃCZONE

Czego nauczysz się w trakcie warsztatu nawigacji?

  • Zapoznasz się z teorią nawigacji i zasadami posługiwania się odbiornikami GPS w terenie.
  • Przypomnisz sobie podstawy nawigacji: określanie położenia, kierunków, odległości, podstawy posługiwania się mapą i kompasem.
  • Poznasz zasady bezpiecznego wykorzystania odbiornika GPS w terenie górskim, zgłębiając jednocześnie jego funkcje i możliwości.
  • Dowiesz się m.in. jak przy pomocy odbiornika GPS określić odległość i kierunek, poznasz prostą nawigację do punktu, nawigację po trasie, zapis śladu i jak można to wykorzystać w praktyce.
  • W trakcie zajęć terenowych będzie można przećwiczyć zdobytą wiedzę w praktyce. W rejonie Maciejowej i Tatarowej każdy z uczestników będzie miał za zadanie przeprowadzić nawigację do punktu; nawigację po trasie (wykorzystując trasę własną i ustaloną w oparciu o wektorową mapę odbiornika) a takżę zaplanować trasę przejścia w oparciu o tradycyjną mapę i odbiornik GPS.