Wybierz edycję
Ewa Bubula, studentka ostatniego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, na kierunku geografia, ze specjalizacją Systemy Informacji Geograficznej (GIS). W ubiegłym roku uczestniczyła w programie Erasmus+ w ramach którego przez pół roku studiowała Geoinformatykę Stosowaną na Uniwersytecie w Salzburgu, w Austrii, co poszerzyło jej perspektywę naukową. Od czerwca 2023 roku pracuje w Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Ewa lubi nowe wyzwania i jest osobą zaangażowaną w różnorodne projekty. W lecie wzięła udział w inicjatywie Europejskiej Agencji Kosmicznej, w projekcie Direction Earth/Space, gdzie była w interdyscyplinarnym zespole Czyste Powietrze, którego zadaniem było wykorzystanie danych satelitarnych w koncepcji nauki obywatelskiej. Kolejnym projektem, jest projekt 3VRUT, w którym za pomocą zdjęć lotniczych Ewa, wraz z zespołem, bada zmiany zachodzące na terenie miast wiejskich. Poza środowiskiem akademickim jest pasjonatką podróży, wycieczek górskich oraz aktywnego spędzania wolnego czasu.
Obecnie realizuje projekt magisterski o tytule „Ocena dokładności Global Forest Change na podstawie Puszczy Niepołomickiej i Gorców”. Jej praca badawcza koncentruje się na wykorzystaniu danych satelitarnych i lotniczych do oceny dokładności popularnego zestawu danych wykorzystywanych w analizach związanych z powierzchnią leśną, w kontekście zróżnicowanej gospodarki leśnej. Jej badania mają realną szansę na weryfikację dokładności szeroko stosowanych danych, wzbogacenia metodologii badań nad leśnictwem oraz mogą mieć praktyczne zastosowanie w przyszłości.
Dzięki Fundacji im. Anny Pasek, Ewa będzie miała możliwość zaprezentowania uzyskanych wyników na arenie międzynarodowej podczas Esri User Conference, która odbędzie się w lipcu 2024 roku w San Diego, USA.
Julia Stankiewicz, rocznik 1996, studentka Inżynierii Kosmicznej na Uniwersytecie Technicznym w Monachium na poziomie magisterskim. Julia należy do prestiżowego amerykańskiego stowarzyszenia Brooke Owens Fellowship przeznaczonego dla wyjątkowych kobiet i osób niebinarnych w branży aeronautycznej. W trakcie studiów równolegle zdobywała doświadczenie w przemyśle operując satelity oraz pracując nad rozwojem silników samolotowych i napędów do małych satelitów.
Bardzo ważne jest dla niej zachęcenie młodych osób, w szczególności dziewczyn, do realizowania swoich zainteresowań w dyscyplinie STEM. Julia pasjonuje się językami obcymi i obecnie posługuje się płynnie czterema.
Dzięki Fundacji im. Anny Pasek, Julia odbywa 6-miesięczną pracę naukową w NASA Jet Propulsion Laboratory w Stanach Zjednoczonych, w ramach której będzie używać danych satelitarnych do tworzenia map klęsk żywiołowych.